F23mZa nami dwudziesta druga już edycja Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Hasło tegorocznej akcji „Książka jest jak ogród” stało się swoistą metaforą książki-ogrodu, która ma zachęcić do łączenia głośnego czytania z aktywnościami na świeżym powietrzu ale także do poruszania tematów związanych z poznawaniem i ochroną przyrody.

Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnobrzegu oraz wszystkie Filie biblioteczne włączając się – po raz kolejny – w Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom i nawiązując do hasła zorganizowała w dniach od 1 do 7 czerwca 2023 roku szereg imprez, które odbywały się w bibliotekach, przedszkolach ale także ogrodach, ogródkach i altanach.

Tydzień Głośnego Czytania został zainaugurowany na Sali odczytowej Biblioteki Głównej w otoczeniu wystawy z Muzeum Dobranocek w Rzeszowie pt. „Kubuś Puchatek i przyjaciele”. Pani Barbara Zych przeczytała przedszkolakom oraz uczniom kilka opowieści o przygodach „misia o bardzo małym rozumku” i jego wiernych przyjaciołach. Swoją wiedzę o bohaterach uczestnicy spotkania pogłębili, w trakcie oglądania wystawy.

Podczas tak wyjątkowego święta czytania w bibliotekach gościli także inni znakomici goście. W Oddziale dla dzieci i młodzieży Biblioteki Głównej przedszkolakom książeczki czytał Pan Strażak oraz Pan Policjant. Była to też dla dzieci świetna okazja by podczas pouczającej pogawędki po lekturze dowiedzieć się jak potrzebne a przy tym trudne są pełnione przez nich służby. Młodzi uczestnicy spotkań usłyszeli też u progu wakacji jak zachować bezpieczeństwo w domu, podczas zabaw i na drodze. Z kolei do Filii nr 1 a osiedlu Serbinów zawitały Panie Teresa Biało oraz Magdalena Zach, które wraz z uczestnikami spotkania powitały dzień wierszem i piosenką – porywająco recytowały oraz śpiewały poezję ks. Jana Twardowskiego. Pani Teresa zinterpretowała wybrane wiersze, natomiast Pani Magdalena zaśpiewała piosenkę „Dni, których nie znamy”, z repertuaru Marka Grechuty. Gościem Filii nr 1 była również psycholog, Pani Bożena Kozieł, która w oparciu o przeczytaną książkę poruszyła z uczniami problem wolnego czasu i odpoczywania.

Filia nr 2 na osiedlu Siarkowiec gościła Panią Karolinę Bednarską – plastyczkę z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, z którą przedszkolaki stworzyły spektakularną pracę plastyczną pt. „W bibliotece, jak w ogrodzie”, inspirowaną hasłem Tygodnia Głośnego Czytania.

Dzieciom z wielu przedszkoli i żłobków czytały również bibliotekarki. W Filii nr 1 dzieci wysłuchały ulubionych bajek „na zaczarowanym dywanie”. W Bibliotece Głównej najmłodsi czytelnicy poznali historie o króliczkach i wilku. W Filii nr 3 na osiedlu Miechocin Kubuś Puchatek przybliżał uczestnikom spotkania zasady dobrego wychowania podczas gdy w Filii nr 4 na osiedlu Mokrzyszów przedszkolaki poznały dowcipne i mądre „Bajki mamy wrony” a uczniowie uczestniczyli w zajęciach literacko-plastycznych inspirowanych twórczością Claude’a Moneta. Do „Cudownego świata bajek” zabrała przedszkolaków bibliotekarka z Filii nr 7, żłobkowiczom zaś przeczytała urocze i pouczające wierszyki Doroty Gellner.

Bibliotekarki z filii nr 2, 5, 6 i 8 podczas Tygodnia Głośnego Czytania gościły w zaprzyjaźnionych przedszkolach by małym miłośnikom książek przeczytać wybrane bajki, baśnie i opowieści. W Przedszkolu nr 8 z pomocą książek przeniosły małych słuchaczy do „ogrodu poezji Doroty Kozioł”. W ogrodzie Przedszkola nr 15 czytały dzieciom o ich ulubionej Barbie oraz o Ani i Krzysiu. Altana Przedszkola nr 18, zmieniła się w „zaczarowaną altanę” stając się miejscem głośnego czytania. Dzieci „zwiedziły” magiczne ogrody znanych bajkowych księżniczek i królewien oraz czytały razem z Kubusiem Puchatkiem. „Książkę jak kwiat kolorową” poznali młodym słuchacze w malowniczym ogrodzie Przedszkola nr 1 na osiedlu Przywiśle.

Wszystkie odwiedzające Oddział dla dzieci i młodzieży Biblioteki Głównej przedszkolaki zwiedziły wystawę „Kubuś Puchatek i przyjaciele”, która będzie czynna przez całe wakacje.

Przygotowane imprezy z pewnością przeniosły małych uczestników do krainy fantazji i rozbudziły dziecięcą wyobraźnię, która dzięki przeczytanym książkom rozkwitać będzie jak najpiękniejszy ogród. We wszystkich przygotowanych przez Bibliotekę Główną oraz Filie biblioteczne formach uczestniczyło ponad 600 dzieci.