BG19m

Tegoroczne wakacje dobiegły końca. Przeżycia, przygody i atrakcje im towarzyszące pozostają już jedynie w sferze wspomnień, a dzięki licznie przygotowanym atrakcyjnym bibliotecznym formom, mamy nadzieję, że jedynie miłych i przyjemnych wspomnień. Liczba spotkań i zajęć, a także imponująca frekwencja wskazują, iż uczestnicy Akcji Lato spędzili wakacje „bajeczne, bo biblioteczne”

Przez całe wakacje dzieci i młodzież mieszkająca w Tarnobrzegu, a także spędzająca wakacje w naszym mieście, uczestniczyła w ciekawych i urozmaiconych formach przygotowanych przez Bibliotekę Główną oraz wszystkie file biblioteczne.

W trakcie wakacyjnych miesięcy odbywały się rozmaite zajęcia dla dzieci, dzięki którym mogły one rozwijać swoje pasje i zainteresowania, jak również kompetencje plastyczne, muzyczne, literackie, sfery manualne i umysłowe. Na zajęciach plastycznych powstały piękne i niepowtarzalne prace, które zdobią poszczególne biblioteki, oraz powakacyjną galerię w oknach Biblioteki Głównej. Dzieci wykonywały prace, używając zróżnicowanych technik (kolaż, quilling, origami, iris folding) oraz przeróżnych materiałów (masa solna, kreda, gazety, bibuła, druciki kreatywne, papier brokatowy, samoprzylepne koraliki itp.). Wśród nich znalazły się obiekty płaskie, jak i przestrzenne, małe i duże, a ich tematyka była bardzo szeroka: od przedstawicieli świata zwierząt (m.in. kotki, motylki, dudki, papugi, ważki, podwodne zwierzęta, zające, jelenie, małpki, żabki, rybki, pszczółki itp.) poprzez świat roślin (maki, lilie, słoneczniki, polne kwiaty, drzewa) do świata fantastycznego (chochliki, duszki, krasnale, smoki). Prace inspirowane były w większości postaciami z książek i bajek (Harry Potter, Kaczka Dziwaczka, Krasnal Hałabała, Calineczka, Bolek i Lolek) oraz literaturą popularnonaukową, która została wykorzystana – w cieszącym się bardzo dużym zainteresowaniem – cyklu „Palcem po mapie – podróż przez kontynenty”, podczas których dzieci „zwiedziły” m. in. Kanadę, Turcję, Maroko, Holandię, Peru, Indie, Tanzanię, Tajwan, Egipt, Meksyk, Japonię czy Chiny, poznając przy tym kulturę, przyrodę oraz zwyczaje tych krajów. W trakcie zajęć literackich i literacko-plastycznych oraz głośnych czytań dzieci przenosiły się w zaczarowany świat czytanych bajek i baśni, a z bohaterami książek odwiedzały zarówno autentyczne miejsca, jak i te magiczne i nierealne. Wśród nich wymienić można następujące tytuły zajęć: „”Malowane kolorami lata”, „Powrót do zapomnianych opowieści”, „Poranki literacko-plastyczne”, „Przedszkolak w bibliotece”, „Koła i kółka” czy „Mieszkańcy łąk i pól”. Zajęcia edukacyjne dały możliwość nauki poprzez zabawę. Cykl „(Nie)zwykłe spotkania z…”, na których gościły ciekawe osoby z pasją, wprowadził uczestników w tajniki zawodu weterynarza, strażaka, strażnika miejskiego i policjanta, a także w świat motocyklistów, tworzenia makram oraz nurkowania. Spotkaniom towarzyszyły liczne opowieści, ciekawostki oraz fotografie i filmy. Z kolei dzięki cyklowi „Ziarnko prawdy” zainspirowanemu „Baśnią o Tarnobrzegu” dzieci poznały faunę i florę Puszczy sandomierskiej i wspólnie stworzyły spektakularną makietę, na której powstała Wisła oraz mieszkańcy lasów i łąk. Zajęcia muzyczne pt. „Lot trzmiela”, „Odgłosy pół i łąk” oraz „Co w trawie piszczy” uwrażliwiły na dźwięki i przybliżyły twórczość Mikołaja Korsakowa, a karaoke pozwoliło rozruszać ciało i struny głosowe. Natomiast ćwiczenia pamięci, logicznego myślenia, cierpliwości oraz koordynację ciała zapewniły zajęcia interaktywne i integracyjne dzięki rebusom, kalamburom, krzyżówkom, zagadkom, quizom, puzzlom, grom planszowym i ruchowym. W ich ramach odbyły się m.in zajęcia: „Odlotowe planszogranie”, „Bawmy się na całego”, „To i owo”, „Rzuć kostką”, „Wakacyjny zawrót głowy”. Podczas wakacji dzieci polecały książki, które warto spakować do plecaka i zabrać na wakacyjne wojaże. Dodatkowo Kubuś Puchatek i pozostali mieszkańcy Stumilowego Lasu, którzy przyjechali z Muzeum Dobranocek w Rzeszowie, a zagościli na całe dwa miesiące w sali odczytowej Biblioteki Głównej, zdobywali stale nowych przyjaciół i wielbicieli. Podczas wakacji wystawę odwiedziło 200 osób, a w konkursie plastycznym udział wzięły 24 osoby. Z kolei uczestnikom konkursu plastycznego „Mój dzień z Kubusiem Puchatkiem” – swoimi pracami – z pewnością udało się zachęcić innych do poszukiwania wakacyjnych przygód razem z Kubusiem Puchatkiem i jego przyjaciółmi. Konkurs został rozstrzygnięty, a laureaci oraz osoby wyróżnione odebrały swoje nagrody podczas uroczystej imprezy. Łącznie we wszystkich przygotowanych formach udział wzięło ponad dwa tysiące uczestników. Mamy nadzieję, że dzięki przygotowanym przez Bibliotekę różnorodnym formom skierowanym do dzieci o różnych zainteresowaniach, mogły one w twórczy i kreatywny sposób spędzić wolny czas… a za rok, znów będą wakacje.