DSC 5061m

W minioną sobotę, 9 września, w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Michała Marczaka, tak jak w wielu miastach, rozbrzmiewały fragmenty najbardziej znanej powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Ta pozytywistyczna powieść pełna pięknych opisów przyrody, wyrazistych bohaterów i odwołań do czasów popowstaniowych stała się lekturą 12 odsłony Narodowego Czytania

Wśród osób, które przyjęły zaproszenie byli: Prezydent Miasta Tarnobrzega Dariusz Bożek, który zainicjował wspólne czytanie, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Bożena Kapuściak oraz Andrzej Biernat członek Rady Miasta. Zaproszenie przyjęli także przedstawiciele Tarnobrzeskiego Centrum Seniora, Dziennego Domu „Senior +”, a także osoby zrzeszone w Tarnobrzeskim Kole Polskiego Związku Niewidomych. Liczną grupę czytających stanowili uczniowie kilku tarnobrzeskich szkół: Publicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej, Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego, I Społecznego LO im. Hetmana Jana Tarnowskiego i Społecznego Liceum z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Małego Księcia. Po raz pierwszy do wspólnego czytania dołączyły uczestniczki Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Filii nr 1 MBP.

W 26 przeczytanych fragmentach wybrzmiały najistotniejsze motywy, które stanowią oś powieści. Panorama polskiego społeczeństwa w nawiązaniu do czasów powstania i po powstaniu styczniowym. Miłość, obyczajowość, konflikty zarówno społeczne jak i pokoleniowe oraz wartość i radość, jaką można z pracy czerpać. Czytaniu towarzyszyło też przybliżenie postaci autorki, Elizy Orzeszkowej, a także tła powstawania dzieła przygotowane przez przyszłoroczne maturzystki uczennice Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Tarnobrzegu Emilię Sanecką i Amelię Abramczyk. Oprawę artystyczną zapewnił występ Julii Wolanin (pianino) i Natalii Gazdy (skrzypce) z tarnobrzeskiego "Hetmana".

Całość wydarzenia dopełnił wystrój sali, przenoszący uczestników w klimat dworku i wsi nadniemeńskiej oraz prezentacja fotokopii Tygodnika Ilustrowanego z 1887 na łamach którego w odcinkach publikowana była powieść. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy certyfikat oraz okolicznościowy odcisk pieczęci Narodowego Czytania przesłanej na ręce organizatorów przez Kancelarię Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.