Miejska Biblioteka Publiczna im.dr.Michała Marczaka w Tarnobrzegu

Patriotycznie w Bibliotece PDF Drukuj Email
wtorek, 09 maja 2017 00:00

Powiększ!

W Bibliotece Głównej 4 maja dla uczniów z kl. III , IV i V Publicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Tarnobrzegu zorganizowano lekcje biblioteczne, poświęcone majowym świętom tj. Dniu Flagi Rzeczpospolitej Polskiej oraz Konstytucji 3 Maja.

Uczniowie klasy III poznali krótką historię ustanowionego w 2004 roku święta Flagi oraz dowiedzieli się jak kształtowały się barwy narodowe na przestrzeni dziejów. Wysłuchali również fragmentów poezji Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Zbigniewa Dmitroca oraz Czesława Janczarskiego, poświęconej jednemu z najważniejszych symboli narodowych. Na zakończenie lekcji uczniowie ułożyli z biało - czerwonych puzzli  napis Polska oraz kontury Polski. Uczniowie z klas starszych zapoznali sie z historią uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która po utracie przez Polskę niepodległości w 1795 roku, przez 123 lata rozbiorów, przypominała o walce o niepodległość. Poznali również autorów tej pierwszej w Europie a drugiej na świecie nowoczesnej Ustawy. Szczególne zainteresowanie wśród uczestników lekcji wzbudziły archiwalne zdjęcia z uroczystości organizowanych w Tarnobrzegu w okresie międzywojennym, na których uwieczniono patriotyczne wiece, biegi okrężne, przedstawienia z udziałem młodzieży gimnazjalnej oraz paradną musztrę żołnierzy stacjonujących w Sandomierzu. Przy prezentacji wykorzystano fragmenty literatury regionalnej.

Powiększ!