1

34

38

37

Prezentowana kolekcja ponad stu lalek, wśród których są meksykańskie koyera, japońskie kokeshi, jednookie darumy, rosyjskie matrioszki, wypożyczona została ze zbiorów Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.

Podczas oficjalnego otwarcia wystawy, 17 czerwca 2019 roku, kustosz Muzeum, pan Marcin Gawliński opowiedział dzieciom wiele ciekawostek, anegdot, niezwykłych historii związanych ze zgromadzonymi eksponatami. Zaprezentował m.in. misternie wykonane lalki japońskie z precyzyjnie odwzorowanymi szczegółami, lalki peruwiańskie z drewna, tykwy, muszelek, łupiny orzecha, ziaren fasoli czy trawy, lalki rosyjskie ubrane w „bogate” stroje wyróżniające się feerią barw. Zwrócił uwagę na ciekawy materiał, z którego wykonane są lalki meksykańskie.  Większość z nich stworzona jest z wysuszonych i poddanych odpowiedniej obróbce liści kukurydzy. Technika ta znana jest też w krajach europejskich, m.in. na Węgrzech, skąd pochodzi również jedna z prezentowanych lal "kukurydzianych". Kustosz Muzeum zaprezentował ponadto nieco bardziej egzotyczne eksponaty, m.in. kubańską lalkę w pięknej sukni z liści bananowca, japońską kokeshi, unazukin oraz darumę, której historia związana jest z opowieściami o buddyjskim mnichu.

Zapraszamy do odwiedzenia wystawy i odbycia niezwykłej podróży przez kraje i kontynenty, z których pochodzą te wyjątkowe, wystrojone eksponaty, jak również odkrycia na nowo dziecięcej ciekawości.

Wystawę można oglądać do 27 września w godz. od 10.00 do 16.00.

plakat lalki

Nowości naszej biblioteki

Internetowy przewodnik po serwisach tematycznych WWW