Newsflash

PlakatZdarzyłom

W czwartek, 6 października, o godz. 18, w sali odczytowej Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. M. Marczaka w Tarnobrzegu odbędzie się oficjalna promocja premierowego wydania czasopisma „Tygodnik Nadwiślański – Historia. Zdarzyło się nad Wisłą i Sanem” oraz spotkanie z autorem zamieszczonych na jego łamach reportaży, redaktorem „TN”, Piotrem Welanykiem.

„Tygodnik Nadwiślański. Historia – Zdarzyło się nad Wisłą i Sanem” to pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy lubują się w zgłębianiu tajemnic przeszłości, a także dla tych, którzy chcieliby po prostu bliżej poznać dzieje terenów, na których mieszkają. Premierowe wydanie  pisma zostało poświęcone tematyce związanej z historią Tarnobrzega i powiatu tarnobrzeskiego.

Czytaj więcej...

nocbibliotek2022mW sobotę, 1 października, odbędzie się już VIII wydanie ogólnopolskiej Nocy Bibliotek. Tegoroczne hasło „To się musi powieść” ma na celu pokazanie mocy powieści, rozbudowanej, wielowątkowej historii z bohaterami, z którymi możemy się identyfikować i odnaleźć w nich swoje emocje. Hasło stawia także na szczęśliwe zakończenia, optymizm oraz wiarę w to, że „to się musi powieść”.

Tradycyjnie już, po raz kolejny Biblioteka włącza się do akcji.  Noc Bibliotek wypełniona będzie ciekawymi propozycjami dla dzieci, młodych i dorosłych, a zagospodarowana zostanie każda biblioteczna przestrzeń.

szafa pamiecim

Tarnobrzeg pamięta – pod takim hasłem 3 października odbędzie się spotkanie w rocznicę wypędzenia żydowskich mieszkańców z miasta. Odbędą się lekcje historyczne dla młodzieży, marsz pamięci, a także otwarcie Szafy Pamięci.  Od kilku lat, z inicjatywy Tarnobrzeskiego Towarzystwa Historycznego, początkiem października tarnobrzeżanie spotykają się, by wspomnieć dawnych mieszkańców miasta.Data jest nieprzypadkowa, bo 2 października 1939 r. Niemcy wypędzili ich do sowieckiej strefy okupacyjnej. W poniedziałek 3 października w południe przy ohelu na cmentarzu żydowskim w Tarnobrzegu zaplanowano spotkanie, które rozpocznie całe wydarzenie. 

wojcikmalymWe wtorek, 20 września, w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu odbyło się spotkanie z dr. Adamem Wójcikiem – Łużyckim, promujące książkę „Górnicze tradycje Krakowa”. To kolejna publikacja z cyklu, można by rzec, wszystko o siarce.

kropkamW ubiegłym tygodniu w Oddziale dla dzieci Biblioteki Głównej oraz w Oddziale dla dzieci Filii nr 1 obchodzono Dzień Kropki. To nietypowe święto już na stałe wpisało się w program bibliotecznych imprez. Inspiracją do celebrowania tego dnia stała się książka wydana i zilustrowana przez amerykańskiego pisarza Petera H. Reynolds’a, pod tytułem “The Dot” czyli “Kropka”, w której to właśnie dzięki malutkiej kropce główna bohaterka odkrywa swój talent.