Newsflash

01dob

Eugeniusz Dąbrowski ( 1923 – 1996 ) uczeń tarnobrzeskiego gimnazjum, harcerz, żołnierz i kronikarz oddziału partyzanckiego „Jędrusie”. Autor wielu książek i artykułów w prasie lokalnej przedstawiających życiorysy ludzi – legend oraz wydarzenia których był uczestnikiem. „Gdy bój się skończy”, „Bez broni”, „Szlakiem Jędrusiów”, „Jędruś – legenda i rzeczywistość”, „Jasnogórskie Śluby „Jędrusiów” 1939 -1984”  to żywe relacje zarówno z czasów szkolnych jak i  późniejszych, leśnych, pod dowództwem Władysława Jasińskiego.

Czytaj więcej...

7jez

W całej Bibliotece, w ciągu ostatnich dni, świętowano Dni Nietypowe. Pretekstem do zorganizowania spotkań stał się Dzień Postaci z Bajek, Dzień Jeża, Międzynarodowy Dzień Łamańców Językowych i Dzień Czarnego Kota. Formy skierowane były, zarówno do grup przedszkolnych, które gościły w bibliotekach, jak również do młodych czytelników indywidualnie odwiedzających biblioteki i wypożyczających książki.

01m

Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu otrzymała list od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy z podziękowaniem za współtworzenie Narodowego Czytania 2021 oraz okolicznościowy egzemplarz „Moralności Pani Dulskiej” z dedykacją i podpisem Pary Prezydenckiej. 

ap 1m

Tym razem „Święto ognia” Jakuba Małeckiego będzie omawiane w Dyskusyjnym Klubie Książki, którego spotkanie zaplanowano na poniedziałek, 13 grudnia, w Filii nr 1 na osiedlu Serbinów. Jakub Małecki urodzony w 1982 roku w Kole, z wykształcenia ekonomista, obecnie mieszka i pracuje w Warszawie. Debiutował w marcu 2007 roku opowiadaniem „Dłonie” na łamach magazynu „Science Fiction, Fantasy i Horror”. Kolejne teksty publikował w „Nowej Fantastyce” i w „Magazynie Fantastycznym”. 

illg 04mMiejska Biblioteka Publiczna im. dr. M. Marczaka w Tarnobrzegu, już po raz piąty, gościła Jerzego Illga - wybitnego polskiego wydawcę, doktora nauk humanistycznych, publicystę i krytyka literackiego, który w stanie wojennym został usunięty z przyczyn politycznych z Uniwersytetu Śląskiego, od 1983 roku jest redaktorem, a od 1992 roku redaktorem naczelnym Znaku – jednego z największych i najbardziej prestiżowych wydawnictw w Polsce.

1632217085m

Informujemy, że Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu otrzymała dofinansowanie w wysokości 45 tys. zł ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Priorytet 1  Poprawa oferty bibliotek publicznych, Kierunek interwencji 1.1 Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych.