UWAGA!

E-MAILOWO LUB POPRZEZ NUMER TEL. 15 822-46-58

ZA UTRUDNIENIA Z PRZYCZYN NIEZALEŻNYCH OD BIBLIOTEKI

PRZEPRASZAMY

Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnobrzegu oraz wszystkie Filie biblioteczne włączając się – po raz kolejny – w Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom i nawiązując do hasła zorganizowała w dniach od 1 do 7 czerwca 2023 roku szereg imprez, które odbywały się w bibliotekach, przedszkolach ale także ogrodach, ogródkach i altanach.

Tydzień Głośnego Czytania został zainaugurowany na Sali odczytowej Biblioteki Głównej w otoczeniu wystawy z Muzeum Dobranocek w Rzeszowie pt. „Kubuś Puchatek i przyjaciele”. Pani Barbara Zych przeczytała przedszkolakom oraz uczniom kilka opowieści o przygodach „misia o bardzo małym rozumku” i jego wiernych przyjaciołach. Swoją wiedzę o bohaterach uczestnicy spotkania pogłębili, w trakcie oglądania wystawy.

Podczas tak wyjątkowego święta czytania w bibliotekach gościli także inni znakomici goście. W Oddziale dla dzieci i młodzieży Biblioteki Głównej przedszkolakom książeczki czytał Pan Strażak oraz Pan Policjant. Była to też dla dzieci świetna okazja by podczas pouczającej pogawędki po lekturze dowiedzieć się jak potrzebne a przy tym trudne są pełnione przez nich służby. Młodzi uczestnicy spotkań usłyszeli też u progu wakacji jak zachować bezpieczeństwo w domu, podczas zabaw i na drodze. Z kolei do Filii nr 1 a osiedlu Serbinów zawitały Panie Teresa Biało oraz Magdalena Zach, które wraz z uczestnikami spotkania powitały dzień wierszem i piosenką – porywająco recytowały oraz śpiewały poezję ks. Jana Twardowskiego. Pani Teresa zinterpretowała wybrane wiersze, natomiast Pani Magdalena zaśpiewała piosenkę „Dni, których nie znamy”, z repertuaru Marka Grechuty. Gościem Filii nr 1 była również psycholog, Pani Bożena Kozieł, która w oparciu o przeczytaną książkę poruszyła z uczniami problem wolnego czasu i odpoczywania.

Filia nr 2 na osiedlu Siarkowiec gościła Panią Karolinę Bednarską – plastyczkę z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, z którą przedszkolaki stworzyły spektakularną pracę plastyczną pt. „W bibliotece, jak w ogrodzie”, inspirowaną hasłem Tygodnia Głośnego Czytania.

Dzieciom z wielu przedszkoli i żłobków czytały również bibliotekarki. W Filii nr 1 dzieci wysłuchały ulubionych bajek „na zaczarowanym dywanie”. W Bibliotece Głównej najmłodsi czytelnicy poznali historie o króliczkach i wilku. W Filii nr 3 na osiedlu Miechocin Kubuś Puchatek przybliżał uczestnikom spotkania zasady dobrego wychowania podczas gdy w Filii nr 4 na osiedlu Mokrzyszów przedszkolaki poznały dowcipne i mądre „Bajki mamy wrony” a uczniowie uczestniczyli w zajęciach literacko-plastycznych inspirowanych twórczością Claude’a Moneta. Do „Cudownego świata bajek” zabrała przedszkolaków bibliotekarka z Filii nr 7, żłobkowiczom zaś przeczytała urocze i pouczające wierszyki Doroty Gellner.

Bibliotekarki z filii nr 2, 5, 6 i 8 podczas Tygodnia Głośnego Czytania gościły w zaprzyjaźnionych przedszkolach by małym miłośnikom książek przeczytać wybrane bajki, baśnie i opowieści. W Przedszkolu nr 8 z pomocą książek przeniosły małych słuchaczy do „ogrodu poezji Doroty Kozioł”. W ogrodzie Przedszkola nr 15 czytały dzieciom o ich ulubionej Barbie oraz o Ani i Krzysiu. Altana Przedszkola nr 18, zmieniła się w „zaczarowaną altanę” stając się miejscem głośnego czytania. Dzieci „zwiedziły” magiczne ogrody znanych bajkowych księżniczek i królewien oraz czytały razem z Kubusiem Puchatkiem. „Książkę jak kwiat kolorową” poznali młodym słuchacze w malowniczym ogrodzie Przedszkola nr 1 na osiedlu Przywiśle.

Wszystkie odwiedzające Oddział dla dzieci i młodzieży Biblioteki Głównej przedszkolaki zwiedziły wystawę „Kubuś Puchatek i przyjaciele”, która będzie czynna przez całe wakacje.

Przygotowane imprezy z pewnością przeniosły małych uczestników do krainy fantazji i rozbudziły dziecięcą wyobraźnię, która dzięki przeczytanym książkom rozkwitać będzie jak najpiękniejszy ogród. We wszystkich przygotowanych przez Bibliotekę Główną oraz Filie biblioteczne formach uczestniczyło ponad 600 dzieci.

Internetowy przewodnik po serwisach tematycznych WWW