Tarnobrzeska Szafa Pamięci

34

38

37

Bogusław Szwedo prezentując swoją najnowszą publikację w gronie Tarnobrzeżan podkreślił, że znaleźli się w niej wszyscy kapelani wojskowi wyniesieni na ołtarze do chwały błogosławionych oraz ci, których toczą się procesy beatyfikacyjne. W słowniku autor zawarł 100 biogramów duszpasterzy ze wszystkich formacji wojskowych ostatnich stu lat: Legionów Polskich, Armii gen. Józefa Hallera, Korpusów Polskich na Wschodzie, Powstania Wielkopolskiego, Powstań Śląskich, z wojny polsko-bolszewickiej, z kampanii polskiej 1939 roku, Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, Armii Krajowej, powojennego antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, ludowego WP oraz kapelanów zamordowanych w Katyniu, Dachau, Auschwitz i przez komunistyczne władze po II wojnie światowej.

W słowie wstępnym bp. gen. bryg. Józef Guzdek Biskup Polowy Wojska Polskiego o nowym wydawnictwie napisał: Z informacji rozproszonych w wielu źródłach archiwalnych, artykułach i książkach, Autorowi udało się przedstawić życie i działalność wybitnych duszpasterzy wojskowych, bohaterów i błogosławionych – tych, którzy odegrali znaczącą rolę w życiu religijnym i społecznym naszej Ojczyzny i Wojska Polskiego. Mam nadzieję, że przygotowana tak wielkim nakładem pracy publikacja będzie zachętą do pogłębienia studiów nad duszpasterstwem wojskowym ostatnich stu lat.

plakat szwedo kapelani

Nowości naszej biblioteki

Internetowy przewodnik po serwisach tematycznych WWW