Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

33

35

36

34

38

37

Akcja toczy się głównie w środowisku singapursiej finansjery. Wraz z bohaterami wchodzimy do ich eleganckich apartamentowców z basenami, zaglądamy do sypialni i złoconych toalet, żeby zrozumieć, jak wyglada styl życia ludzi zamożnych i jakimi priorytetami się kierują.  

Główne bohaterki pochodzą z Filipin. Dolly i Tala, autorka bloga ,,Wymiataczka", pracują w Singapurze jako pomoce ,,do wszystkiego" w domach – najczęściej – brytyjskich uprzywilejowanych białych expatów. Mieszkają w schronach bombowych, pokoikach bez okien, usługują, sprzątają i wychowują dzieci swoich pracodawców. Nie mają żadnych praw. Pracują ponad siły, często w kilku domach, są wykorzystywane seksualnie przez swoich pracodawców, a jednak godzą się na takie warunki, aby zapewnić swoim rodzinom zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych, a dzieciom wykształcenie. Każda z nich zostawiła swoje córki i synów, by matkować cudzym, tak jak Dolly, która kontaktuje się z malutką córeczką Mallie przez Skype'a i żyje nadzieją, że kiedyś ją zobaczy. Tala jest odważna i mimo przeciwności losu potrafi walczyć z nieuczciwymi pracodawcami, chętnie i skutecznie pomaga poszkodowanym koleżankom. Pewnego dnia odkrywa popularnego wśród zamożnych mieszkańców metropolii hejterskiego ,,bloga Vandy" z poradami, jak traktować służące i jak wymusić na nich bezwzględne posłuszeństwo. To właśnie staje się dla niej przyczynkiem do podjęcia walki o prawa swoje i innych kobiet. Zakłada konkurencyjnego bloga i z detalami opisuje okrucieństwo w traktowaniu pomocy domowych - trudne do udowodnienia, bo wyrafinowane,.

Klubowiczki zgodnie przyznały, że świetnym pomysłem, dodającym wartości książce jest materiał umieszczony na jej końcu, opisujący, z reporterską dokładnością, autentyczne sytuacje pomocy domowych.

Z treści książki jasno wynika, że mimo postępu cywilizacyjnego, problem nierówności społecznych i ekonomicznych istnieje nadal i w jego kwestii na świecie niewiele się zmienia. Zmianom ulega jedynie sposób nazewnictwa.

20210907 160523 001

Nowości naszej biblioteki

Internetowy przewodnik po serwisach tematycznych WWW