Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

33

35

36

34

38

37

Spotkanie rozpoczęła multimedialna wyprawa w góry z Jerzym Kukuczką, w której destynacją była Korona Himalajów - a to za sprawą prezentacji przygotowanej przez moderatorkę klubu - Annę Pałys.Klubowicze chłonęli widoki ośnieżonych szczytów, stromych grani ośmiotysięczników, półek skalnych, oraz himalaistów sfotografowanych na szlaku i obozujących u podnóża gór.

Dziennikarze ,,Gazety Wyborczej” w niezwykle plastyczny sposób przedstawili obraz człowieka, a zarazem legendę światowego himalaizmu, dla którego ambicja, rywalizacja oraz chęć osiągnięcia więcej niż inni stanowiły wyzwanie.

,,Wspinanie jest jak modlitwa”, uważał Jerzy Kukuczka, zdobywca Korony Himalajówi Karakorum - wszystkich czternastu ośmiotysięczników, zdobytych w ciągu niespełna ośmiu lat, bardzo trudnymi trasami, których nikt wcześniej nie przetarł, zwłaszcza zimową porą i bez tlenu.

Z książki wyłania się portret pasjonata gór, indywidualisty, chłopaka wychowanego na Śląsku, ojcai męża mającego nieustanne wyrzuty sumienia, kolegi, a wreszcie górskiego partnera w drodze po ryzyko, adrenalinę i sukcesy. To opowieść o wielkiej odwadze, determinacji w osiąganiu wytyczonych celów i walce o własne marzenia. Motywatorem do pokonywania licznych przeszkód i znajdowaniaw sobie pokładów sił, był niewątpliwie element rywalizacji, jaka toczyła się pomiędzy nim a włoskim łowcą gór Reinholdem Messnerem. Świetnie sportretowana w lekturze postać bohatera książki, budzi podziw, mimo iż nie jest wyidealizowana.

Dywagować na temat, czy wspinaczka jest sportem, czy nie, można by jeszcze długo, ale nas szczególnie zaintrygowały cechy osobowości i charakteru Kukuczki, zawarty w książce wątek feministyczny oraz obraz rzeczywistości wspinaczy z lat 70. i 80. XX wieku. Doceniamy również dowcip słowny, humor i liczne anegdoty. Wskazówka, jak porozumieć się z Pakistańczykami – bezcenna!

Bogata dokumentacja i zapiski himalaisty czynią biografię bardzo interesującą. Istotnym walorem są też fotografie z górskich wypraw.  Polecamy książkę gorąco!

dkkgrudzien

 

Nowości naszej biblioteki

Internetowy przewodnik po serwisach tematycznych WWW