Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
8
9
15
16
22
23
29
30

33

35

36

34

38

37

,,Przedmioty zawsze się gdzieś wiezie, sprzedaje, wymienia, kradnie, odzyskuje i traci na zawsze.(…) Liczy się, jak się o nich opowiada” Edmund de Waal pt. ,,Zając o bursztynowych oczach”. 21 marca na spotkaniu DKK w Filii nr 1 nasze rozmowy krążyły wokół książki Edmunda de Waal pt. ,,Zając o bursztynowych oczach”.  Powieść zdobyła wiele nagród i wyróżnień, m.in. Nagrodę Literacką Costa, Nagrodę Galaxy, Nagrodę Brytyjskich Księgarzy i Nagrodę im. Christophera Ondaatje, przyznawaną przez Brytyjskie Królewskie Towarzystwo Literackie. Z rodzinnych wspomnień, do których dotarł autor, wyłania się burzliwa historia 264 maleńkich japońskich figurek – netsuke, które od kilku pokoleń należą do arystokratycznego rodu Ephrussich.

Przodkami autora byli bankierzy, mecenasi i historycy sztuki, projektanci mody. Spotykamy się tu również z artystami z różnych epok, np. Monetem, Renoirem, Rilke, Proustem. Przemierzamy ulice Wiednia, Paryża, Tokio, Odessy, obserwujemy działania wojenne i poznajemy życie emigracji.

Powieść stawia pytanie, o to jaki mamy stosunek do przedmiotów? Czy lubimy się nimi otaczać, jak tworzy się kolekcja? Autor podkreśla wiele razy, że prawdziwy kolekcjoner odczuwa przyjemność na widok każdego z elementów swojego zbioru, lubi je dotykać, wyczuwając pod palcami fakturę przedmiotu i napawając się radością jego posiadania. Temu rytuałowi zawsze towarzyszą wspomnienia i emocje związane z przeszłością.

Podczas spotkania Klubowicze dzielili się anegdotami i historiami dotyczącymi swoich kolekcjonerskich pasji, nie zabrakło żartów i humoru. Udało się również odnaleźć odpowiedź na pytanie, w jaki sposób przedmioty przechodzą z rąk do rąk oraz jak to się stało, że z całej ogromnej fortuny właśnie te maleńkie i kruche przedmioty z sukcesem przetrwały kataklizmy XX wieku.

Polecamy lekturę  - nie tylko dla kolekcjonerów netsuki.

dkk marzec

 

Nowości naszej biblioteki

Internetowy przewodnik po serwisach tematycznych WWW