Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
8
9
15
16
22
23
29
30

33

35

36

34

38

37

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom to czytelnicze święto, które od ponad dwóch dekad jednoczy osoby i instytucje zaangażowane w promocję czytania dzieciom oraz czytelnictwa i jest obchodzone w setkach placówek bibliotecznych, oraz oświatowych w całym kraju. XXIII OTCD odbyło się w dniach 1-7 czerwca pod hasłem: „Porozmawiajmy o książkach, Tygrysie!” nawiązującym do tytułu Grand Prix VI Konkursu im. Astrid Lindgren – „Porozmawiajmy o sztuce, Tygrysie”. W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Michała Marczaka Tydzień Czytania Dzieciom, 3 czerwca 2024 roku o godz. 10.00 zainaugurował przedstawiciel Prezydenta Miasta Tarnobrzega – Dariusz Furman. W trakcie wydarzenia została również zaprezentowana wystawa „Bolek i Lolek poszukiwacze przygód” udostępniona przez Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie. Ponadto, przez cały tydzień, w agendach i filiach bibliotecznych z młodymi czytelnikami spotykali się tarnobrzescy autorzy i ilustratorzy literatury dla dzieci, pasjonaci swoich zawodów oraz bibliotekarze. „Lokomotywę” i inne wiersze czytał kolejarz Henryk Giecko, dzięki któremu dzieci dowiedziały się kiedy w Tarnobrzegu pojawiła się kolej oraz poznały legendę „Tajemniczego pociągu”. Swoją własną twórczość uczniom klasy pierwszej przybliżyła Dorota Kozioł, a Jolanta Tworek – również na podstawie swoich wierszy – przeprowadziła warsztaty „Zrymować czy zilustrować?”. Z kolei Bogdan Myśliwiec przeniósł czwartoklasistów do „Rzeczywistości zaklętej w fotografii artystycznej”. Przedstawicielka Centrum Natura 2000 – Aneta Motyka z pasją zaszczepiała w przedszkolakach miłość do przyrody i potrzebę jej ochrony. Dodatkowo, w trakcie spotkań głośnego czytania goście opowiedzieli o swoim dorobku twórczym, jak również porozmawiali o wpływie czytania na rozwój wyobraźni, kreatywności i kształtowaniu osobowości człowieka. Ponadto, bibliotekarki czytały przedszkolakom książki nagrodzone i wyróżnione w VI Konkursie im. Astrid Lindgren, w tym także m. in. książki Katarzyny Ryrych, opowiadanie „W krainie tygrysów” z serii książeczek „Nela mała reporterka”, bajki o Kubusiu Puchatku i Pchle Szachrajce, wiersze o dobrych manierach oraz „Rymowane treści niezwykle śmiesznej treści”. Podczas zajęć literacko-plastycznych uczestnicy „szukali” „Sztuki w literaturze – literatury w sztuce”, a poszukiwania te zaowocowały pięknymi pracami plastycznymi przedstawiającymi afrykańską dżunglę.

Wszystkie odwiedzające Oddział dla dzieci i młodzieży przedszkolaki i dzieci szkolne zwiedziły wystawę „Bolek i Lolek poszukiwacze przygód”, która będzie czynna przez całe wakacje.

Mamy nadzieję, że wszystkie przygotowane, na czas Tygodnia Czytania, formy, w których udział wzięło ponad 500 osób, pokazały dzieciom piękno czytania i wartość książek a także, że stały się one inspiracją do tego, by „Porozmawiać o książkach”.

Nowości naszej biblioteki

Internetowy przewodnik po serwisach tematycznych WWW