Tarnobrzeska Szafa Pamięci
Czytelnik roku 2024
Nowości Tarnobrzeskiej Biblioteki Cyfrowej
Strefa gamingowa w bibliotece
Academica
Książki w języku ukraińskim

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
9
10
11
12
18
19
25
26
27
31

33

35

36

34

38

37

W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. M. Marczaka w Tarnobrzegu, dzięki współpracy z Tarnobrzeskim Kołem Polskiego Związku Niewidomych oraz firmą „Przestrzeń Dostępna”, 18 listopada 2024 r, odbyło się  niezwykłe spotkanie z Maciejem Białkiem. Maciek Białek – historyk w zawodzie nauczyciela od 30 lat, od 25 lat jest osobą niewidomą. Pasjonat podróży – blisko 40 krajów. Gdy nie podróżuje, z zamiłowaniem czyta, gotuje i ogląda filmy – pomimo swojej niepełnosprawności. Na kanwie jego historii w 2015 roku powstał film „Carte Blanche” z Andrzejem Chyrą w roli głównej.

Podczas spotkania Maciej Białek opowiedział o tym jak doszło do tego, że powstał film zainspirowany jego doświadczeniami a także o początkach swojej choroby, którą – jak się okazało – starał się ukrywać przez światem przez 5 lat. Podkreślił, iż mimo jej postępowania ówczesna dyrektorka szkoły, w której pracował podjęła ryzyko umożliwiając mu kontynuacje pracy historyka i jest ogromnie wdzięczny, że do dzisiaj może wykonywać zawód, który kocha. Pan Maciej opowiedział także o swojej pasji – podróżach, dla których – jak żartobliwie stwierdził – przeszkodą nie jest brak wzroku, ale niedobór finansów. Jego ostatnią fascynacją są Bałkany, których mozaika etniczna, kulturowa, kulinarna, geograficzna oszałamia i wprawia w zachwyt. Pan Maciej udowodnił, że bez zmysłu wzroku także można w pełni odbierać świat, bowiem wyostrzają się pozostałe zmysły  – dotyk, węch, słuch. Sam o sobie powiedział, że jako typowy mężczyzna – wzrokowiec, odkrył moc zapachów czy barwę i brzmienie głosu, które tak jak wygląd potrafią przykuć uwagę, zafascynować a nawet oczarować. Osoby niewidzące odbierają to, co często dla widzących jest niezauważalne i nieistotne.

Pan Maciej zdradził, że ostatnio spróbował swoich sił jako aktor – zagrał w dwóch odcinkach serialu kryminalnego „Minuta ciszy” – i że praca aktora jest niezwykle stresująca i wyczerpująca.

Licznie zgromadzeni uczestnicy spotkania, wśród których była także młodzież z jednej z tarnobrzeskich szkół średnich, zasypali naszego gościa pytaniami. Dzięki nim dowiedzieli się, jak Pan Maciej sprawdza kartkówki, jak pilnuje czy uczniowie nie ściągają na sprawdzianach, czy odnajduje się w roli aktora, a także o tym, jak nowe technologie, a co za tym idzie urządzenia, które obecnie mają wielkość paczki zapałek, osobom niewidomym i niedowidzącym ułatwiają codzienne funkcjonowanie w życiu i w pracy.

Pan Maciej zrobił na obecnych ogromne wrażenie. To człowiek z pasją, który zaraża pogodą ducha i inspiruje do działania. Udowadnia, że mimo braku wzroku można żyć aktywnie oraz realizować się w pełni zarówno na polu osobistym i zawodowym.

Na koniec spotkania obecni mogli na kilka minut przenieść się w świat osób niewidomych i przekonać, w jaki sposób „oglądają” filmy – po zasłonięciu oczu odsłuchali fragment filmu z audiodeskrypcją. Spotkanie poprowadziła Teresa Biało – prezes Koła Polskiego Związku Niewidomych w Tarnobrzegu oraz Jakub Nowak – specjalista ds. dostępności.

 

 

Nowości naszej biblioteki

Internetowy przewodnik po serwisach tematycznych WWW