Podczas grudniowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych w Filii nr 1 na Serbinowie omawiano książkę pt. ,,Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście” autorstwa Dariusza Kortko i Marcina Pietraszewskiego.
Spotkanie rozpoczęła multimedialna wyprawa w góry z Jerzym Kukuczką, w której destynacją była Korona Himalajów - a to za sprawą prezentacji przygotowanej przez moderatorkę klubu - Annę Pałys.Klubowicze chłonęli widoki ośnieżonych szczytów, stromych grani ośmiotysięczników, półek skalnych, oraz himalaistów sfotografowanych na szlaku i obozujących u podnóża gór.
Dziennikarze ,,Gazety Wyborczej” w niezwykle plastyczny sposób przedstawili obraz człowieka, a zarazem legendę światowego himalaizmu, dla którego ambicja, rywalizacja oraz chęć osiągnięcia więcej niż inni stanowiły wyzwanie.
,,Wspinanie jest jak modlitwa”, uważał Jerzy Kukuczka, zdobywca Korony Himalajówi Karakorum - wszystkich czternastu ośmiotysięczników, zdobytych w ciągu niespełna ośmiu lat, bardzo trudnymi trasami, których nikt wcześniej nie przetarł, zwłaszcza zimową porą i bez tlenu.
Z książki wyłania się portret pasjonata gór, indywidualisty, chłopaka wychowanego na Śląsku, ojcai męża mającego nieustanne wyrzuty sumienia, kolegi, a wreszcie górskiego partnera w drodze po ryzyko, adrenalinę i sukcesy. To opowieść o wielkiej odwadze, determinacji w osiąganiu wytyczonych celów i walce o własne marzenia. Motywatorem do pokonywania licznych przeszkód i znajdowaniaw sobie pokładów sił, był niewątpliwie element rywalizacji, jaka toczyła się pomiędzy nim a włoskim łowcą gór Reinholdem Messnerem. Świetnie sportretowana w lekturze postać bohatera książki, budzi podziw, mimo iż nie jest wyidealizowana.
Dywagować na temat, czy wspinaczka jest sportem, czy nie, można by jeszcze długo, ale nas szczególnie zaintrygowały cechy osobowości i charakteru Kukuczki, zawarty w książce wątek feministyczny oraz obraz rzeczywistości wspinaczy z lat 70. i 80. XX wieku. Doceniamy również dowcip słowny, humor i liczne anegdoty. Wskazówka, jak porozumieć się z Pakistańczykami – bezcenna!
Bogata dokumentacja i zapiski himalaisty czynią biografię bardzo interesującą. Istotnym walorem są też fotografie z górskich wypraw. Polecamy książkę gorąco!