14.05.2013 w Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu gościł Zygmunt Miłoszewski, pisarz,  publicysta,  autor znanych powieści kryminalnych: „Domofon”, „Uwikłanie”, „Ziarno prawdy” oraz baśni fantasy „Góry żmijowe”. Kilka dni temu ukończył kolejną powieść sensacyjną p.t. „Bezcenny”. Właśnie od prezentacji jej fragmentu autor rozpoczął spotkanie z czytelnikami. Poznaliśmy więc główną bohaterkę, urzędniczkę Ministerstwa Spraw Zagranicznych dr Zofię Lorentz, która zajmuje się odzyskiwaniem dzieł sztuki utraconych przez Polskę w wyniku grabieży wojennej. Jakie perypetie kryminalne wiążą się z bohaterką, dowiemy się zapewne już niedługo, bowiem, jak zapowiedział autor,  książka trafi na rynek księgarski już w czerwcu.

Podczas spotkania autor chętnie przybliżył czytelnikom tajniki swojego warsztatu literackiego, wyznał, że w swoim pisarstwie równorzędnie stawia na fabułę kryminalną i wiedzę rzetelnie ugruntowaną stosowną dokumentacją. W przypadku powieści „Bezcenny” wnikliwie poznawał rynek handlu sztuką, natomiast dla napisania „Ziarna prawdy” na pół roku przeprowadził się do Sandomierza, by poznać ludzi, historię miasta, poczuć klimat tego miejsca. Czytelnicy dowiedzieli się, że tak jak jego bohater- prokurator Szacki, przeszedł drogę od pierwszego zachwytu do pewnego rozczarowania Sandomierzem, być może - jak sam stwierdził - miała na to wpływ niesprzyjająca pora roku -miesiąc luty oraz trudny czas w życiu osobistym, jaki wówczas przeżywał.

Autor mówił również, że wielu ludziom z Sandomierza, zwłaszcza władzom miasta, naraził się, w wyniku czego odwołana została oficjalna promocja książki, która miała mieć miejsce w Ratuszu. Spotkanie i tak się odbyło, ale w prywatnej galerii, na które przyszło bardzo dużo ludzi.

Autor w humorystyczny sposób opowiedział kilka anegdot, jakie powstały w związku z napisaniem „Ziarna prawdy”, czym niesamowicie rozbawił czytelników i wprowadził atmosferę swobodnej rozmowy. Posypały się więc pytania do pisarza, dotyczące  m.in. filmowych adaptacji jego książek oraz kolejnych pisarskich projektów. „Uwikłanie” zostało sfilmowane w reżyserii Jacka Bromskiego, premiera odbyła się w 2011 roku , natomiast „Ziarno prawdy” zekranizuje Borys Lankosz, który wspólnie z autorem napisał również scenariusz.

Autor stara się poszukiwać nowych tematów dla kolejnych powieści, niekoniecznie z gatunku kryminału i sensacji. Zapowiedział, że miejscem akcji następnej książki, którą napisze będzie Olsztyn, rodzinne miasto jego żony.

Zygmunt Miłoszewski jest pisarzem cenionym przez krytykę i czytelników. Za baśń dla dzieci „Góry Żmijowe” w 2006 roku otrzymał wyróżnienie w konkursie o Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego. Dwukrotnie przyznano mu Nagrodę Wielkiego Kalibru dla najlepszej powieści kryminalnej i sensacyjnej : w 2008 roku za powieść „Uwikłanie” a cztery lata później również za „Ziarno prawdy”. Ma na swoim koncie także nominację do Paszportów „Polityki” w kategorii „Literatura 2011”. Wszystkie jego książki ukazały się również za granicą.

Nowości naszej biblioteki

Internetowy przewodnik po serwisach tematycznych WWW