Październikowe spotkanie DKK w Tarnobrzegu odbyło się w sobotnią Noc Bibliotek. W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu 9 października Panie Klubowiczki zostały ,,czytelniczo wzmocnione”, bo takie motto towarzyszyło wydarzeniu. Spotkanie poprowadziła Anna Pałys.

Omawiana lektura pt. ,,Ślepiec” Maxa Czornyja bez wątpienia dostarczyła wielu wrażeń i powodów do refleksji. Zdaniem Klubowiczek powieść potrafi przykuć uwagę dzięki szybkim zwrotom akcji i zaskakującym rozwiązaniom. Autor wyraźnie nie unika dosadnego języka. Opisy morderstw są naturalistyczne, ale nie epatują grozą, choć niejednokrotnie wystawiają na próbę nerwy czytelnika.

Komisarz Liza Langer i młody profiler Orest Rembert kochają rozwiązywać kryminalne zagadki, zwłaszcza kiedy trup ściele się gęsto i nieprzypadkowo w gdańskich mieszkaniach i lasku w Brzeźnie. Perypetie tej pary bohaterów oraz ich psychologiczny zarys zapoczątkowały interesującą dyskusję.

W tym ,,czornyjowym pokerze” aspirant Walemba zadbał z kolei, aby skomplikować i tak już ciężkie życie bohaterce. Tytułowy ,,Ślepiec” na szczęście nie zdominował fabuły. Powieść przybliżyła nam również, czym jest okulofilia jako dewiacja, w której bodźcem seksualnym są oczy partnera. Ślepiec ogranicza się tu tylko do kontaktu wzrokowego z przypadkowo napotkanymi ludźmi podczas przechadzek po mieście, czy jazdy pociągiem. Tajemnicą pozostaje, co kryje się w jego wyobraźni. Na uwagę zasługuje również wątek ,,deszczowego psa"- depresyjnego demona głównej bohaterki, która jakby tego było mało, zmaga się z rozmaitymi nałogami, począwszy od calvadosa, nikotyny, a skończywszy na tic takach. Jej walka dominuje momentami w powieści, mimo to książkę czyta się dobrze i ciekawie.

DSC 3599

Nowości naszej biblioteki

Internetowy przewodnik po serwisach tematycznych WWW