Dnia 16 maja 2022 r. w Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnobrzegu Klub Książki zgłębiał tajemnice tytułowego ,,Mistyfikatora” Joanny Parasiewicz, autorki powieści historycznych, obyczajowych i romansów.

Główny bohater książki, Wiktor Fogel od najmłodszych lat musi radzić sobie z łatką syna wariata oraz z piętnem odmieńca – jest albinosem o rubinowym kolorze oczu. Gdy przypadkiem poznaje zdolnego karła Fiodora Nikitina, który uczy go sztuki charakteryzacji, odkrywa w sobie niezwykły dar, sprawiający, że przed tym ubogim młodzieńcem otwierają drzwi salonów i pałaców coraz to zamożniejszej klienteli. Charakteryzuje aktorów, sporządza kremy według starych receptur legendarnego Smokowa, potrafi też zmieniać mężczyzn w kobiety, a także ,,odświeża” bite przez mężów żony.

W fabule przewija się szereg nietuzinkowych postaci - przystojny transseksualista, karzeł, tajemniczy sześciopalczasty geniusz charakteryzacji, arystokratka-garbuska, nieszczęśliwie zakochana w Wiktorze mongolska olbrzymka – dzięki którym cała opowieść staje się jeszcze bardziej intrygująca.

Dodatkowo w książce zachwycają niezwykle barwne opisy Lwowa i Berlina z okresu międzywojennego – to właśnie dzięki nim czytelnik przenosi się w czasie. Wraz z głównym bohaterem obserwuje życie codzienne mieszkańców Lwowa, w którym mieszają się narodowości polskie, ukraińskie, żydowskie, a przyjazd taboru cygańskiego wywołuje ogólne poruszenie.

Po przeczytaniu lektury Klubowiczki – biorąc za przykład życie głównego bohatera – dyskutowały o tym, czy i w jakim stopniu los i przypadek wpływa na ludzkie życie i czy inność, odmienność może być szansą na jego polepszenie. Rozważały, czy Wiktor osiągnąłby tak wiele, gdyby na jego odmienność nie zwrócił uwagi Nikitin? A gdyby nigdy nie wybuchła wojna i nie musiał uciekać do Berlina - miasta obyczajowo liberalnego, pełnego zakazanych rozrywek, które ,,nigdy nie śpi”, czy jego kariera nabrałaby kiedykolwiek rozpędu? Burzliwe historia bohatera skłoniła do głębszej refleksji nad własnym życiem i nad swoimi pasjami…

Powieść bez wątpienia wciąga tajemniczością i skrywanymi sekretami postaci. Godna polecenia zachęcająca do przeczytania pozostałych powieści autorki.

20220516 164347

Nowości naszej biblioteki

Internetowy przewodnik po serwisach tematycznych WWW