Przedwakacyjne spotkanie DKK w Tarnobrzegu odbyło się 13 czerwca w Filii nr 1 na Serbinowie. Tym razem Panie Klubowiczki zostały ,,zaproszone” do Kambodży, bo o niej traktuje reportaż Wojciecha Tochmana pt. „Pianie kogutów, płacz psów”. 

Autor, to znany reporter, felietonista, założyciel Fundacji ITAKA oraz pomysłodawca Klubu HEBAN (zarazem koordynator jego działań). Od 2018 wspiera leczenie osób cierpiących na choroby psychiczne w Kambodży.

Od porannego ,,piania kogutów, do wieczornego płaczu psów” poznajemy świat ludzi z syndromem złamanej odwagi.

Ta wyjątkowa pozycja wydawnicza przybliża mroczne wydarzenia z Kambodży, uwzględniając ich wpływ na obecną egzystencję narodu. Po Pol Pocie i Czerwonych Kmerach, kiedy kraj pogrążył się w ludobójstwie, ludzie stracili zaufanie do siebie nawzajem.

Dobra literatura nie rozpieszcza. Autor w sposób lapidarny i obiektywny opowiada o świecie oraz o ludziach, których trauma spowodowała, że dzisiejsi Kmerowie boją się powrotu do przeszłości.

Skorumpowana władza wyrzuca mieszkańców wsi i miast na ulicę, gdzie żyją wśród gór śmieci, utrzymują się ze zbieractwa butelek, rodzinnej pracy w cegielniach i żebraniny starszych ludzi. Takie życie sprzyja frustracji i popadaniu w narkomanię, pijaństwo oraz choroby psychiczne. Niedostateczna pomoc państwa, a także brak zrozumienia dla chorych, zmusza rodziny do niestandardowych zachowań. Zamykani w metalowych klatkach żyją w odosobnieniu, czekając na odmianę swego losu lub śmierć.

Wojciech Tochman konfrontuje czytelnika przede wszystkim z problemem znęcania się nad chorymi psychicznie przez rodziny. Przeraża wyraziście nakreślony słowem obraz życia

w nieustannym zagrożeniu, wszechobecnego ubóstwa, tragicznej sytuacji służby zdrowia, emocjonalnego upośledzenia, bezradności wobec władzy. Jest to obraz prawdziwy, co doceniły Panie Klubowiczki. Prezentacja multimedialna dopełniła wrażeń związanych z lekturą i przeniosła nas we współczesny świat azjatyckiej przyrody, kuchni, obyczajów i świątyń Angkoru.

received 976243949705163

 

Nowości naszej biblioteki

Internetowy przewodnik po serwisach tematycznych WWW