Powakacyjne spotkanie DKK w Tarnobrzegu odbyło się 5 września w Filii nr 1 na Serbinowie. Tym razem Panie Klubowiczki omawiały ostatnią z książek Jerzego Pilcha pt. „Żółte światło”.

Pisarz, to znany publicysta, felietonista, dramaturg, scenarzysta filmowy, ma na swoim koncie wiele nagród literackich m.in. Nike za powieść pt. ,,Pod mocnym aniołem”. Książka zgrabnie zdaje się łączyć wątki autobiograficzne z fantastycznymi. Postać głównego bohatera- Ariela decyduje się na spowiedź życia,  quasi- rachunek sumienia,  dzieląc się z czytelnikiem tym, co mu w duszy ,,płacze”.

,,Dzień wisielca” odczytany został jako autodestrukcyjna projekcja pełna naturalistycznych opisów, ,,Historia sekretnego ślubu” natomiast pokazuje skomplikowaną relację starszego mężczyzny z młodą kobietą na tle społecznego braku akceptacji. Erotyczne uniesienia bohaterów dodają blasku i zmysłowości ich codzienności. Na rzeczywistość świata przedstawionego w przeważającej części powieści, co zauważyły Panie Klubowiczki, nakładają się ludzkie lęki i skrywane przez lata tajemnice rodzinne. Pozostajemy jednak pod wrażeniem niebanalnego humoru sytuacyjnego oraz dowcipu, gdyż to one determinują kunszt warsztatu słowa twórcy oraz świadczą o olbrzymiej dojrzałości. Dystans do siebie nabiera koloru ,żółtego światła”…

received 400545848894365

Nowości naszej biblioteki

Internetowy przewodnik po serwisach tematycznych WWW