Spotkanie DKK, które odbyło się 7 listopada, poświęcone zostało książce Ałbeny Grabowskiej pt.„Matki i córki”. Frekwencja Pań Klubowiczek dopisała, stopniowo rozrasta się grono osób chętnych do dyskusji.

Ałbena Grabowska - Grzyb ­– jest popularną i cenioną polską powieściopisarką, która swoje egzotyczne imię, oznaczające kwitnącą jabłoń, zawdzięcza bułgarskiej matce.

„Matki i córki”, to opowieść o dramatycznych losach czterech kobiet, poszukiwaniu swojej tożsamości i braku poczucia bliskości. Prababkę, babkę, matkę i córkę, tak naprawdę, łączy coś innego niż więzi krwi, mianowicie - sekrety. Dzieje każdej z bohaterek tej sagi rodzinnej determinują wydarzenia historyczne XX wieku. Każda z nich reprezentuje inne pokolenie, inne czasy, a także boryka się z odmiennymi problemami.

Maria walczy o przetrwanie w śniegach Syberii, Sabina przygrywa na skrzypcach  komendantowi obozu w Ravensbruck, Magda uczuciowo trafia na „Casanovę” doby PRL-u, Lilka jest tak zwaną „singielką” i przedmiotowo traktuje mężczyzn. Tylko, gdzie ci wszyscy mężczyźni?

Pełna tajemnic i emocji opowieść ciągnie się przez lata. Zgadzamy się, że każda z historii przedstawionych w przeplatających się monologach jest jak puzzel, bez którego całość traci sens. Tu ,,mówią” nawet duchy. Czy bez ich interwencji najmłodsza z bohaterek poradziłaby sobie z piętnem dziedziczenia traumy? Na to pytanie starałyśmy się znaleźć odpowiedź.

Trzeba zauważyć, że w spotkaniu uczestniczyły zarówno matki, jak i córki – kobiety w różnym wieku, z różnymi doświadczeniami. Każda z Pań Klubowiczek mówiła o tym, jak ze swojego punktu widzenia odebrała treści zawarte w lekturze.

Po raz kolejny wyszłyśmy ze spotkania usatysfakcjonowane konstruktywną rozmową w przekonaniu, że życie jest sztuką niełatwych wyborów.

20221107 1603411

Nowości naszej biblioteki

Internetowy przewodnik po serwisach tematycznych WWW