Pani Sylwia Winnik jest dziennikarką, pisarką, blogerką i autorką książek m.in.: ,,Dzieci z Pawiaka”, ,,Moc truchleje. Opowieści wigilijne 1939-1945”, ,,Bezmiłość. Czułe wyznania w grypsach i listach z Majdanka”.W 2022 roku zadebiutowała w literaturze dziecięcej serią ,,Czarny Kot”. Autorka ze wzruszeniem opowiadała o swoich książkach i zainteresowaniach, o sposobach docierania do źródeł, zdobywaniu zaufania rozmówców, o tym, co stanowi dla niej priorytet w zawodzie pisarza. Pasja pisania oraz szacunek do historii - to piękne wartości wyniesione z rodzinnego domu. Autorka wyznała, że pisze książki emocjonalne i zdarza się jej przeżywać na nowo ludzkie historie. Podkreślała, że pragnie pisać prawdziwe historie o prawdziwych ludziach, ponieważ najpiękniejsze są właśnie te, które pisze samo życie. Poznaliśmy niezwykle poruszającą historię ,,obozowych pączków” oraz tę z ,,bukietem chabrów” w tle.

Z perspektywy kobiecej wrażliwości autorka przybliżyła uczestnikom spotkania wstrząsające historie i wspomnienia kobiet, które przeżyły pobyt na Pawiaku i Auschwitz. Wspominała o tragicznych warunkach życia ludzi, którzy tam trafiali, o braku żywności, ale również o miłosnych listach, grypsach z Majdanka, przede wszystkim o sile przetrwania i o tym, co ludzi budowało w tak ciężkich chwilach. W ten sposób pisarka stara się ożywiać na nowo prawdę na temat holokaustu, chroniąc ją przed zakłamaniem. Każda z historii poznanych na spotkaniu pokazuje, że zawsze warto wierzyć w człowieka, w miłość i dobro. Tak też jest w książce pt.,,Tylko przeżyć. Prawdziwe historie rodzin polskich żołnierzy”, gdzie dobro miesza się ze złem, gdzie trzeba nauczyć się tego, co nieudawane i nic nie dzieje się bez przyczyny, a adrenalina jest na wagę złota.

Pani Sylwia Winnik swoją ,,ofertę” kieruje również do młodszego czytelnika. Cykl z ,,Czarnym Kotem”, to jedna z najbardziej ,,magicznych” książek autorki, doskonałe połączenie słowiańskich wierzeń, regionalnych legend, historii z wątkami fantastycznymi - a wszystko po to, by przekazać uniwersalne wartości takie jak rodzina i przyjaźń.

Na zakończenie spotkania autorka odpowiadała na pytania - o styl pracy, wenę oraz dzieliła się swoimi przeżyciami, m.in. uchyliła rąbka na temat swoich sukcesów w poławianiu bursztynu, co zainspirowało ją do napisania wspólnie z Tomaszem Ołdziejewskim najnowszej książki zatytułowanej ,,Człowiek z bursztynu”.

Pani Sylwia Winnik jest bardzo otwartą, spontaniczną, pełną pasji i optymizmu osobą. Kocha koty i wyzwania. Z chęcią rozdawała autografy i pozowała do wspólnych zdjęć. Z pewnością wszyscy, którzy uczestniczyli w spotkaniu, zdobyli wiele ciekawych, nowych informacji opartych na faktach.

Nowości naszej biblioteki

Internetowy przewodnik po serwisach tematycznych WWW