Nie mogłyśmy nie zachwycić się bogactwem przenośni, skojarzeń, lingwistycznych odniesień. Doceniłyśmy subtelny dowcip, ,,organiczne” obrazowanie, zabawę słowem i paradoksem. Urszula Zajączkowska pokazuje atomową złożoność świata, narodziny i przemijanie oraz dynamizm procesów, które dotyczą każdego organizmu na ziemi w jego organicznym trwaniu. Jak trzcina na wietrze poddajemy się im, trwamy takimi, jacy jesteśmy – jako cząstka większej całości.

Tytułowy – piach - otwiera na oścież czytelnikowi drzwi do interpretacji, jednocześnie tworzy aurę zagadkowości i niedookreśloności. Poezja Zajączkowskiej, to świadectwo szczególnej wrażliwości, uczucia do roślin i poezji. Jeszcze raz odczytane na spotkaniu wiersze wywołały podziw, zadumę Pań Klubowiczek nad swoim sposobem opowieści, a także zaskoczenie. Towarzyszyło nam wiele emocji; okazuje się, że poezja współczesna nie zawsze jest łatwa w odbiorze i zbyt naturalistyczne opisy nie zawsze trafiają w czytelniczy gust. Podoba nam się ten zwrot ku naturze, zachwyt detalem, płynący spokój… Autorka jest na co dzień pracownikiem naukowym, eseistką, animatorką kultury i artystką wideo. W wolnym czasie gra na flecie i bierze udział w wielu inicjatywach muzycznych.

W atmosferę koegzystencji światów - ludzkiego i roślin wprowadził nas inspirowany dziełem Johanna Wolfganga Goethego film autorki pt. „Metamorphosis of Plants”. Jest to ekspresja na podstawie naukowych filmów rejestrujących ruchy roślin powiązana z tańcem solisty Baletu Narodowego Patryka Walczaka. Natomiast na zakończenie spotkania wysłuchałyśmy wywiadu z autorką - VII Światowy Kongres Polonistów na You Tubie,w którym opowiada o swojej twórczości, pasjach, dalszych planach. Czekamy na więcej.

moderatorka Anna Pałys

20231017 161211

Nowości naszej biblioteki

Internetowy przewodnik po serwisach tematycznych WWW