Marek Harny „Dwie kochanki”

Na pierwszym w tym roku spotkaniu DKK, które odbyło się 26.01.2015 r. rozmawialiśmy o książce Marka Harnego „Dwie kochanki”. Nie jest to kryminał, jak wcześniej napisany przez autora  „Pismak” „Wszyscy grzeszą” czy „W imię zasad”, ani też romans, jak mógłby mylnie sugerować tytuł. Tytułowe dwie kochanki to najważniejsze kobiety w życiu pisarza Marcina Cichego - głównego bohatera, które pojawiły się w różnych okresach jego życia. Pierwszą - Miriam, poznał jeszcze, jako młody chłopak i przeżył z nią wspaniałe chwile. Z drugą - Agatą jest już, jako dojrzały mężczyzna, który potrafi docenić wagę tej relacji i rozumie, że trzeba ją pielęgnować. Obie te kobiety łączy nie tylko postać Cichego, ale również ich wspólna praca, oraz fascynacja. W trakcie poznawania kolejnych wątków powieści motyw samej miłości i relacji z kobietami pozostaje jakby w tle a na plan pierwszy wchodzą zdarzenia z  historii  oraz ich silny wpływ na życie poszczególnych osób.

„Dwie kochanki”, to powieść społeczno-obyczajowa, tematycznie oparta na trudnej historii Polski, nawiązującej do antykomunistycznego ruchu oporu na nowosądecczyźnie w czasie II wojny światowej i tuż po jej zakończeniu. Autor dobrze zna temat, gdyż wychował się w cieniu legend i tajemnic „chłopców z beskidzkiego lasu”, zasłyszanych od rodziców, którzy w czasie wojny byli zaangażowani w AK-owski ruch oporu.

Harny ukazuje również problem polsko-żydowskich relacji. Nie ma tu egzaltacji i patosu ani też jednoznacznej oceny. Autor nie opowiada się po żadnej stronie. Poddaje natomiast pod rozwagę , kim może być człowiek w sytuacji zagrożenia.

Porusza również problem interpretacji faktów historycznych w zależności od czasu i panującego systemu. Stawia pytanie czym jest prawda?

Powieść „Dwie kochanki” może być dla czytelnika wyzwaniem zarówno ze względu na temat, jak i z powodu jej konstrukcji. Autor zaburza chronologię zdarzeń i przeplata ze sobą losy wielu bohaterów.

Do sięgnięcia po książkę Marka Harnego zachęcił  klubowiczów epizodyczny, ale jednak, związek z Tarnobrzegiem. Zanim został pisarzem Marek Lubaś /pseud. Harny/ przez kilka lat pracował  na etacie pracownika fizycznego w kombinacie siarkowym oraz jako dziennikarz w tarnobrzeskiej prasie lokalnej.

Nowości naszej biblioteki

Internetowy przewodnik po serwisach tematycznych WWW