1

34

38

37

W sobotę, 7 września 2024 roku w Parku Dzikowskim przed Zamkiem Tarnowskich odbyła się XIII edycja Narodowego Czytania w Tarnobrzegu. Łukasz Nowak Prezydent Miasta Tarnobrzega do czytania "Kordiana" Juliusza Słowackiego zaprosił przedstawicieli władz miasta oraz lokalnych instytucji i stowarzyszeń, takich jak Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. M. Marczaka, Tarnobrzeski Dom Kultury, Tarnobrzeskie Centrum Seniora, Tarnobrzeska Rada Seniorów, Koło Polskiego Związku Niewidomych w Tarnobrzegu oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku. Do czytania przyłączyli się również uczniowie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Jana Pawła II. Wydarzenie uświetniły występy amatorskich teatrów: Teatru „Scena 16”, Teatru „Czwartek” i Młodzieżowego Teatru Amatorskiego. Muzyczną oprawę wydarzenia zapewniła urodzona w Tarnobrzegu uznana pianistka, profesor sztuki, pedagog Akademii Muzycznej w Łodzi, Aleksandra Nawe, która swoim fortepianowym recitalem dodała uroku tej literackiej uroczystości. Organizację wsparł Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Tarnobrzeskie Stowarzyszenie Inicjatyw Artystycznych Fram – Wozownia, którzy zadbali o to, aby miejsce wydarzenia wyglądało właściwie i godnie.

Narodowe Czytanie organizowane jest od 2012 roku z inicjatywy i pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W tym roku czytaną lekturą było kolejne polskie arcydzieło literackie „Kordian” Juliusza Słowackiego, które porusza istotne tematy dotyczące polskiej historii i narodowej tożsamości. W swoim liście okolicznościowym Prezydent RP Andrzej Duda wyraził, że "jest to dramat, który zagłębia się w polską duszę i polskość, odkrywając zarazem uniwersalną prawdę o świecie". Podkreślił aktualność utworu i odniesienie do naszej współczesności.

Internetowy przewodnik po serwisach tematycznych WWW