Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu zaprasza na spotkanie z tarnobrzeżanką, Sylwią Lis-Personą oraz z jej niezwykłą twórczością. Spotkanie „Natura w sztuce – sztuka z natury” odbędzie się 4 kwietnia o godz. 17.00 w Bibliotece Głównej, ul. Szeroka 13. Artystka zaprezentuje swoje obrazy i przybliży tajniki ich powstania.

Sylwia Lis-Persona – Absolwentka Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Dyplom z malarstwa w pracowni prof. Adama Styki. Studia podyplomowe ASP w Krakowie na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Andrzeja Bednarczyka. Aneks w IV Pracowni Interdyscyplinarnej pod kierunkiem dr hab. Małgorzaty Buczek-Śledzińskiej, prof. ASP. Otrzymała podwójne wyróżnienie Rady Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków – okręg lubelski. Uczestniczka wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych, m.in. wystawa w Instytucie Polskim w Bratysławie, wystawa towarzysząca 15 Międzynarodowemu Triennale Tkaniny w Łodzi. Finalistka 11 Ogólnopolskiej Wystawy Miniatury Tkackiej w Łodzi. Finalistka konkursu „NanoArt” - Galeria Roi Doré w Paryżu oraz II Edycji Konkursu im. Paderewskiego „W służbie sztuce i ojczyźnie” organizowanego przez Galerię Roi Doré i platformę Art-maniac w Paryżu. Finalistka 10 Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna” Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Kilkukrotna uczestniczka wystaw indywidualnych, towarzyszących Festiwalowi Filmu i Sztuki – BNP Paribas Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym. Indywidualna wystawa w Piwnicy pod Baranami w Krakowie. Laureatka III nagrody w konkursie pt. „Porównania” zorganizowanym przez BWA w Sandomierzu. Prowadzi galerię autorską INDYGO-ART w Kazimierzu Dolnym.

Prace Pani Sylwii prezentowane będą w Galerii Okno od 7 kwietnia do 5 maja 2025 roku .

Wystawa zatytułowana "Natura w sztuce – sztuka z natury" wyjaśnia gdzie artystka poszukuje inspiracji a zarazem jest materią, z której powstają obiekty sztuki. To właśnie z roślin, pozyskiwany jest bohater ekspozycji, organiczny papier ręcznie czerpany Artystka poprzez proces technologiczny przygotowuje medium do własnych artystycznych kreacji. Warto podkreślić, że materiał na bazie, którego przygotowuje swoje prace jest w 100% ekologiczny i bezpieczny dla środowiska. Dlatego proces obróbki takiej materii wymaga czasu i precyzji. Kreując obiekty z papieru czerpanego ręcznie, nie jest w stanie przewidzieć finalnego kształtu pracy, przez co zbliża się do nieprzewidywalnej natury. Na gotowym papierze, przy pomocy barwników do tkanin, nici, batiku, powstają oryginalne, niepowtarzalne kompozycji

lis

Nowości naszej biblioteki

Internetowy przewodnik po serwisach tematycznych WWW